Ήττα εκτός έδρας

Η ΑΕΛ ηττήθηκε στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής με 86-73.

Η ΕΝΠ πήρε προβάδιμα με 9-2 στο 3’, όμως δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ μείωσε σε 9-8. Στο 7’ το παιχνίδι ήταν ισόπαλο, μετά το λέι απ του Πίγκραμ που έκανε το 12-12. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου με 18-16, σκορ με το οποίο έληξε το δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΛ μπήκε δυνατά, παίρνοντας προβάδισμα 11 πόντων στο 14’ (31-20), ενώ στο 16’ η διαφορά μεγάλωσε με σκορ 38-24 για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Παραλιμνίου πέτυχε 14 σερί πόντους φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα, 38-38, σκορ με το οποίο έληξε το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ στο 25’ μετά το τρίποντο του Άκουα, κάνοντας το 47-41. Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού γύρισαν το σκορ σε 51-47 στο 28’ με λέι απ του Πίγκραμ. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 53-55.

Στην τελευταία περίοδο η ΕΝΠ μπήκε δυνατά, και με τρίποντο του Μπάργκετ έκανε το 63-57. Στο 36’ ο Αβερέτε μείωσε σε 68-66. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά τους και πήραν τη νίκη με 86-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 38-38, 53-55, 86-73