Ήττα στο ντέρμπι

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΛ με αντίπαλο τον Απόλλωνα χάνοντας με 82-74 εντός έδρας σε παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Η ΑΕΛ μπήκε στα πρώτα λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου με καλάθια των Απολγουάιτ και Φέργκιουσον (4-0). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Απόλλωνα να φθάνει μέχρι την ισοφάριση, όμως η ΑΕΛ δεν έχασε το προβάδισμά της. Στο 6′ η διαφορά ήταν στον πόντο (16-15) με τους γηπεδούχους να φτιάχνουν σερί έξι πόντων (22-15) μέχρι το 8′. Η περίοδος έκλεισε με την ομάδα μας να προηγείται με 22-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΛ έκανε ένα σερί και με το τρίποντο του Πιττάκα στο 16′ έφερε το 34-25. Η διαφορά έφθασε σε διψήφιο αριθμό (43-33) με τις βολές του Γκάντια-Ρόσα, για να κλείσει το ημίχρονο με (43-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων ανέβηκε και πάλι στους δέκα πόντους (49-39) με το λέι απ του Απολγουάιτ αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στην ισοπαλία 62-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο στο 34′ η ΑΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ (69-68) με τις βολές του Γκάντια-Ρόσα, όμως τελικά η ομάδα δέχθηκε την ήττα με 82-74. Πρώτος σκόρερ ο Άπολγουαιτ με 24 για την ομάδα μας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 43-36, 62-62, 74-82