ΑΕΛ καλαθόσφαιρα Αντρών: Ήττα στις λεπτομέρειες

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας με αντίπαλο την Ανόρθωση στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής καθώς ηττήθηκε με 87-85 εκτός έδρας. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΛ ο Μάκνιγκαντ με 35 και 4 τρίποντα.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο από την αρχή, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Στο τελευταίο μισό λεπτό της περιόδου ο Μάλορι με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 5 πόντων για την Ανόρθωση κάνοντας το 23-18 και με αυτό το σκορ έληξε η περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΛ βρέθηκε να χάνει με σκορ 29-21, αλλά έκανε την αντεπίθεση της και στο 16’ με τρίποντο του Δανιήλ έκανε το 30-29. Η διαφορά παρέμεινε μικρή και το σκορ ημιχρόνου ήταν 42-40.

Στην τρίτη περίοδο είχαμε τρεις ισοπαλίες, στο 24’ με 50-50 και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα 53-53, ενώ στο 25’ έγινε το 55-55. Η ΑΕΛ όμως πήρε προβάδισμα και στο 29’ έφτασε στο +7 με 68-61. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 70-63 για την ομάδα μας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα αφού στο 38’ το σκορ ήταν ισόπαλο (83-83). Ο Μάλορι με βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Αμμοχώστου διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 87-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 42-40, 63-70, 87-85