ΝΕΑ

19 Feb

Νίκη και κορυφή για την Robomarkets ΑΕΛ

Robo Markets ΑΕΛ – Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-1 (25-21, 28-26, 21-25, 25-23)

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Robo Markets ΑΕΛ στην πρεμιέρα της Β Φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Στην 15η αγωνιστική, πέντε αγώνες πριν από τη λήξη του πρωταθλήματος οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν με 3-1 στο Κλειστό «Νίκος Σολωμονίδης» τον Παφιακό με 3-1 σετ σε 124’ και βρέθηκε στην πρώτη θέση με 35 βαθμούς.

Το παιχνίδι

Σε ένα πολύ κλειστό πρώτο σετ, η Robo Markets ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα με 1-0 αφού κέρδισε με 25-21 σε 30’. Πολύ μεγάλο ντέρμπι έγινε στο δεύτερο σετ με τον Παφιακό να προηγείται 14-16 αλλά η Robo Markets ΑΕΛ κατάφερε να το ανατρέψει και να προηγηθεί στο σκορ 24-22. Η ομάδα μας άντεξε και πήρε το σετ 28-26 σε 34’ εξασφαλίζοντας και το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με την ΑΕΛ να μένει πίσω προς το τέλος και ο Παφιακός να κερδίζει το σετ με 25-21. Στο τέταρτο σετ τα κορίτσια μας μπήκαν πιο αποφαστιστικά και διατηρούσαν συνεχώς μια διαφορά 2-3 πόντων στο σετ. Το σετ τελείωσε με 25-23 σε 30’ εξασφαλίζοντας τη σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Σπύρου, Stedile, Μoreira, Πεχλιβάνη, Παύλου, Dudnikova – Λίμπερο: Κοκκή – Αλλαγές: Kατσουνωτού.