Πρώτη νίκη στην καλαθόσφαιρα Αντρών

Την πρώτη της νίκη στη σεζόν πέτυχε η ΑΕΛ, επικρατώντας με 93-84 του ΑΠΟΠ σε αγώνα που έγινε στο στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης», για την 3η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Η ΑΕΛ είχε κορυφαίους τους Αβερέτε και Μάγκνιγκαντ που πέτυχαν από 26 πόντους, ενώ με 20 ακολούθησε ο Πίγκραμ.

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο η ΑΕΛ ολοκλήρωσε με δύο βολές του Μάγκνιγκαντ στα τελευταία δευτερόλεπτα για να φέρει τη διαφορά στο ένα τρίποντο (24-21). Στο 16′ ο ΑΠΟΠ πήρε προβάδισμα με το τρίποντο του Κωστή (39-41). Η εναλλαγή του σκορ συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που βρήκε την ΑΕΛ μπροστά με δύο πόντους διαφορά (48-46).

Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 15 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν το 54-50 του 23′ σε υπέρ τους 65-54 στο 28′, με την ΑΕΛ όμως να αντιδράει και ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου με το καλάθι του Αβερέτε πλησίασε στους δύο πόντους (63-65).

Στο 33′ ο ίδιος καλαθοσφαιριστής, με δύο βολές, ισοφάρισε στο παιχνίδι (70-70), ενώ στα ίσα ήταν ο αγώνας και στο 38′ (81-81). Το τρίποντο του Μάγκνιγκαντ και οι δύο βολές του Αβερέτε έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων στην ΑΕΛ (86-81) ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος, ενώ ένα λεπτό πριν το τελικό σφύριγμα η διαφορά ήταν στους τέσσερις (88-84). Οι τελευταίοι πόντοι, πέντε συγκεκριμένα, ανήκαν στους γηπεδούχους που πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 93-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 48-46, 63-65, 93-84