Δεν τα κατάφερε στον τρίτο τελικό η ΑΕΛ

Δεν τα κατάφερε η ASBIS ΑΕΛ στον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α’ κατηγορίας με την Ανόρθωση καθώς ηττήθηκε με 71-61. Η Ανόρθωση έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών. Θυμίζουμε ότι τον τίτλο θα πάρει η ομάδα που θα συμπληρώσει τρία ροζ φύλλα έναντι του αντιπάλου της.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια. Στο 7′ η Όρλοβιτς με δίποντο έβαλε μπροστά στην ΑΕΛ με τέσσερις πόντους (11-15), με την Ανόρθωση να αντιδράει κλείνοντας με 19-15 το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η ΑΕΛ στο δεύτερο δεκάλεπτο έμεινε πίσω με 11 πόντους (29-18) όμως αντέδρασε και μείωσε με την Όρλοβιτς κυρίως να σκοράρει (34-31). Ακολούθησε σερί δέκα πόντων για την Ανόρθωση με το ημίχρονο να κλείνει 44-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πάρα πολύ τα πράγματα με το σκορ να κλείνει στο 65-46. Η ΑΕΛ μείωσε στο τέταρτο αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα και το τελικό σκορ ήταν 71-61. Η επόμενη αναμέτρηση θα διεξαχθεί την προσεχή Κυριακή στην έδρα μας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 44-31, 65-46, 71-61