Ήττα στις λεπτομέρειες

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου όπου στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ επικράτησε με 3-2 της Robo Markets ΑΕΛ σε 2 ώρες και 25 λεπτά. Με τη νίκη τους οι «ερυθρόλευκες» έφθασαν στους 5 βαθμούς ενώ οι «γαλαζοκίτρινες» χάνοντας πήραν πόντο και τους έκαναν 4.

Στο πρώτο σετ έγινε μεγάλο παιχνίδι με την Robo Markets ΑΕΛ να προηγείται 21-20, αλλά τις δυο ομάδες να οδηγούνται στους έξτρα πόντους και τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ να επικρατεί 27-25 σε 34’ γράφοντας το 1-0.
Η Robo Markets ΑΕΛ ισοφάρισε στο δεύτερο σετ, αφού κέρδισε 25-22 σε 29’. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 22-22 με την ομάδα του Ε. Payan να κάνει σερί 03-00 και να κερδίζει.

Στο τρίτο σετ η Robo Markets ΑΕΛ εξασφάλισε διαφορά πέντε πόντων 16-11 και 20-15 κερδίζοντας με 25-18 σε 26’ και ανέτρεψε το σκορ 1-2 σετ.

Στο καθοριστικό τέταρτο σετ η ομάδα του Γρηγόρη Μπάλλου «απάντησε» αφού επικράτησε 25-19 σε 27’ άνκαι μέχρι τα μέσα του σετ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 15-15. Μετά το «ερυθρόλευκο» 2-2 τα πάντα κρίθηκαν στο τάϊ – μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στα αρχικά στάδια 05-05. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ στη συνέχεια έδειξε αποθέματα και εξασφάλισε διαφορά 13-07 για να επικρατήσει 15-09 σε 17’ και να κερδίσει με 3-2 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Coleman, Θεοδούλου, Napalkova, Stekovic, Κυριάκου, Προκοπίου – Λίμπερο 1: Xίτζιου, Λίμπερο 2: Γεωργίου – Aλλαγές: Χατζηκωνστάντα, Σιαλή, Νικολάου, Σιλβέστρου.

Robo Markets AΕΛ (E. PAYAN): Simonia, Zvereva, Moreira, Van Sickle, Πεχλιβάνη, Σπύρου – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Παλιομυλίτη – Αλλαγές: Dobrasinovic.