Ήττα στο εξ αναβολής

Την ήττα δέχθηκε η ΑΕΛ από το ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας με 86-73, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 16η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Η ΑΕΛ ξεκίνησε καλά με δύο δίποντα από τους Φέργκουσον και Μονιάτη κι ένα τρίποντο από τον Γκάντια-Ρόσα έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων στην ΑΕΛ (0-7) στο 2′, ενώ στο 5′ η ομάδα είχε προβάδισμα οκτώ πόντων (5-13). Στο δεκάλεπτο η ΑΕΛ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 22-21. Σε παρόμοιο ρυθμό και το δεύτερο δεκάλεπτο με την ΑΕΛ να προηγείται με την λήξη 42-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο αντίπαλος κατάφερε να ξεφύγει από τα μέσα και μετά παίρνοντας προβάδισμα 64-55 με την λήξη του. Δεν άλλαξε κάτι στο τέταρτο δεκάλεπτο με την ΑΕΛ να δέχεται τελικά την ήττα με σκορ 86-73.

Από την ΑΕΛ ξεχώρισαν τα δύο νταμπλ νταμπλ των Άπολγουάιτ και Φέργκουσον που είχαν ο πρώτος 13 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο δεύτερος 18 πόντους, 12 ριμπάουντ αλλά και 7 ασσίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 41-42, 64-55, 86-73