Δεύτερη νίκη η ΑΕΛ

Δυο στα δυο μετράει στη Βαλκανική Λίγκα η PAYABL. EKA ΑΕΛ, καθώς στο αποψινό παιχνίδι που έγινε στην έδρα της KK Pljevlja, στο Μαυροβούνιο, οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν με 72-51, ενώ στο ημίχρονο είχαν προηγηθεί με 41-26.

Η ΑΕΛ ανώτερη ως ομάδα, έπαιξε όσο χρειαζόταν για να έφθανε στη νίκη, καθώς την προσεχή Πέμπτη, την περιμένει ένα δύσκολο παιχνίδι, πάλι στο Μαυροβούνιο, όπου θα αντιμετωπίσει τη Λόβτσεν.

Στην 1η περίοδο η ΑΕΛ είχε προβάδισμα 6 πόντων, όταν προηγήθηκε με 18-12, ενώ στη 2η περίοδο, ήταν πιο εύστοχη στην επίθεση και έτσι, αύξησε τη διαφορά στο +15, όταν έκλεισε το ημίχρονο, με το σκορ να φθάνει στο 41-26.

Όμοια με τη 2η περίοδο, ήταν και κατά το τρίτο κομμάτι του αγώνα, με την ΑΕΛ να ανεβάζει ακόμα πιο πολύ την τιμή της διαφοράς και έτσι στο 30`, το σκορ πήγε στο 62-38, για να φθάσει τελικά στη νίκη με 71-52.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 26-41, 38-62, 52-71.

Οι συμμετοχές και οι πόντοι της ΑΕΛ: McClure 8 (2), Makuoi 2, Flowers 12 (1), Shepherd 13 (1), Henry 7, Μάρκου 9 (1), Μύθιλλος 10 (2), Γεωργίου 6, Αρμακόλας 3 (1), Χριστοφίδης, Εύζωνας, Βάκης 5 (1).