Εμφαντική νίκη για ΑΕΛ

Η ΑΕΛ επικράτησε στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Αχιλλέα Καϊμακλίου, με 90-65, για την 7η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος του αγώνα ο Μπράντον Αβερέτε με 3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Η ομάδα μας ήταν μπροστά συνεχώς και μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε. Με τη λήξη του δεκαλέπτου η ΑΕΛ είχε προβάδισμα ενός πόντου 20-19.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΛ πήρε τα πάνω της και με 11 σερί πόντους έκτισε μια διαφορά και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +20 στο τελευταίο δευτερόλεπτο με το λεϊ απ του Πίγκραμ, και το σκορ ημιχρόνου ήταν 52-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολύ τα πράγματα και έκλεισε με τρίποντο του Μονιάτη κάνοντας το σκορ 69-51.

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΛ αύξησε τη διαφορά, φτάνοντας στο +25 στο τελευταίο λεπτό (90-65) και με αυτό το σκορ πήρε τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 52-32, 69-51, 90-65