Κατέκτησε το Σούπερ καπ η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ κατέκτησε το 10ο ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ γυναικών στην ιστορία της, επικρατώντας της Ανόρθωσης με 59-48. MVP της αναμέτρησης η Μπαλαράμπε με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ

Η ΑΕΛ μπήκε πολύ καλά στο παρκέ και προηγήθηκε με 7-0 στο 4’, που διαμορφώθηκε με τις εύστοχες βολές της Ελένης Οικονομίδου. Στο 7’ η διαφορά έφτασε στο +9 με το δίποντο της Μπαλαράμπε (13-4). Οι «γαλαζοκίτρινες» της Λεμεσού κράτησαν τη διαφορά τους και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 17-8.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας αύξησε τη διαφορά, και με τρίποντο της Στυλιανίδη στο 13’ έκανε το 23-10. Στο 14’ η Όρλοβιτς με δίποντο ανέβασε στο +15 τη διαφορά για την ΑΕΛ, το σκορ ημιχρόνου ήταν 36-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ δεν επέτρεψε στην αντίπαλο να μειώσει, αυξάνοντας την διαφορά στους 16 πόντους με το δεκάλεεπτο να λήγει 49-31.

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΛ κράτησε το προβάδισμα της και το παιχνίδι έληξε με 59-48.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-17, 22-36, 31-49, 48-59