Ξεκίνημα με νίκη για την βασίλισσα της πετόσφαιρας

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: ΑΕΛ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-2 (16-25, 25-21,22-25,25-18, 15-11)

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με ανατροπές η ΑΕΛ κέρδισε στο ντέρμπι της πρεμιέρας τη Νέα Σαλαμίνα με 3-2 σετ σε 2 ώρες και 01 λεπτό και πήρε την πρώτη νίκη έστω και δίποντη.

Η Νέα Σαλαμίνα αιφνιδίασε κερδίζοντας με 16-25 στο πρώτο σετ σε 22’ και άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια η ΑΕΛ ισοφάρισε σε 1-1 κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 25-21 σε 24’. Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να επιστρέψει και προηγήθηκε 1-2 κερδίζοντας με 22-25 σε 27’. Ακολούθως, η ΑΕΛ ανέβηκε πήρε τα δυο επόμενα σετ. To τρίτο με 25-18 σε 26’ ισοφαρίζοντας 2-2. Τελικά, στο τάϊ – μπρέικ η ΑΕΛ κέρδισε 15-11 σε 16’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-2 σετ.

ΑΕΛ (E. QUANTA): Σπύρου, Petrovic, Πεχλιβάνη, Castaneda, Fayad, Charatarashvili – Λίμπερο: Κωνσταντίνου, Κοκκή – Αλλαγές: Τηλεμάχου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Κυριάκου, Προκοπίου, Nikolova, Κόκκινου, Shevkenek, De Jesus – Λίμπερο: Μαραγκού, Γεωργίου -Αλλαγές: Θεοδούλου, Σιαλή.