Πήρε το κύπελλο η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τελικό κυπελλου με τον Κεραυνό που έγινε στο Κίτιο. Η ομάδα μας κέρδισε με 67-62 τον αντίπαλο της και πανηγυρίζει το 15ο κύποελκλο στην ιστορία της. Τα κορίτσια του Γιώργου Παλάλα έβγαλαν ψυχή και ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα. Η ΜVP του τελικού αναδείχθηκε η Πέτρα Όρλοβιτς με 22 πόντους (1 τρίποντο, 17 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Η ΑΕΛ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει με 21-7 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην συνέχεια οι κοπέλες μας μπόρεσαν να ισοροπήσουν και το ημίχρονο έκλεισε με 30-18 υπέρ του αντίπαλου. Στην επανάληψη η ΑΕΛ ήταν εκπληκτική και έφτασε στην ανατροπή και τον τίτλο. Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΛ. Σε αυτό το διάστημα η Στυλιανίδη πέτυχε τρία τρίποντα και η ομάδα της Λεμεσού μέχρι το 25′ διέλυσε τη διαφορά που είχε αποκτήσει ο Κεραυνός, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (33-33), ενώ στο 27′ με καλάθι της Όρλοβιτς μπήκε μπροστά στο σκορ (35-34).
Η τρίτη περίοδος έκλεισε με καλάθι της Κωνσταντίνου για τον Κεραυνό και δύο βολές της Όρλοβιτς για την ΑΕΛ, που διαμόρφωσαν το 43-43. Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι. Στο 38′ υπήρχε απόλυτη ισορροπία (58-58), ενώ ένα λεπτό πριν από τη λήξη του αγώνα τις δύο ομάδες χώριζε μόλις ένα καλάθι (61-59). Το τρίποντο, πέμπτο συνολικά στο παιχνίδι, από τη Στυλιανίδη έδωσε αέρα πέντε πόντων (64-59) στην ΑΕΛ, που τελικά σήκωσε την κούπα με νίκη 67-62.

Δεκάλεπτα: 7-21, 18-30, 43-43, 67-62