Στους τελικούς η ΑΕΛ

Η Payabl. EKA ΑΕΛ σφράγισε τη συμμετοχή της στην τελική φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών με δεύτερη νίκη επί του ΑΠΟΠ. Οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν στον δεύτερο αγώνα την ομάδα της Πάφου με 75-41, ενώ θυμίζουμε ότι είχαν επικρατήσει στην πρώτη αναμέτρηση με 102-55.

Κορυφαίες του σημερινού (06/03) αγώνα για την νικήτρια ομάδα ήταν η Άνθια Παπαδούρη (19 πόντους, 3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ) και Δήμητρα Παπαλλά (16 πόντους,6 ριμπάουντ και 1 ασίστ).

Ο ΑΠΟΠ πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με την Θεμιστοκλέους, με την Payabl. EKA ΑΕΛ να απαντάει με τρίποντο της Dickey, για να ακολουθήσουν καλάθια από τις Θεότη και Βασιλείου που έδωσαν προβάδισμα 6-3 στους γηπεδούχους στο 4′.

Στη συνέχεια η ομάδα της Λεμεσού έφτιαξε σερί δέκα πόντων που σταμάτησε στο 7′ με τρίποντο της Στυλιανίδης (6-13), με τη διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που έκλεισε με λέι απ της Παπαλλά (11-19) λίγο μετά το 9′.

Aπό εκεί και πέρα, οι «γαλαζοκίτρινες» επέβαλαν τον ρυθμό τους, ανοίγοντας την ψαλίδα του σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 12 πόντους περισσότερους (20 έναντι 8) για να τις βρει το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μπροστά με διαφορά είκοσι πόντων (19-39).

Οι αποστάσεις μεγάλωσαν ακόμη περισσότερο στο τρίτο δεκάλεπτο (23-60), για να ολοκληρωθεί το ροζ φύλλο για το συγκρότημα της Λεμεσού με τελικό σκορ 75-41.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-19, 19-39, 23-60, 41-75