Δεν τα κατάφερε η ΑΕΛ

Την ήττα γνώρισε η ASBIS ΑΕΛ στον τελικό κυπέλλου από την Ανόρθωση με 74-72. Η ΑΕΛ παραμένει η πολυνίκης του θεσμού με 15 κατακτήσεις σε 19 διεκδικήσεις. Η ομάδα έφτασε πολύ κοντά στην κατάκτηση και ο τίτλος χάθηκε στις λεπτομέρειες. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισοδύναμο αρχικά, με την ομάδα μας να ξεφεύγει μετά τα μέσα του δεκαλέπτου, το σκόρ στο δεκάλεπτο ήταν 23-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά με την ΑΕΛ να μένει πίσω στο σκορ με 24-31. Ο κόουτς Παλάλας πήρε το τάιμ-άουτ και η ομάδα ανέβηκε κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 34-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο κυλούσε πόντο με πόντο και το σκορ ήταν στην ισοπαλία 50-50, ενάμιση λεπτό πριν την λήξη. Ακολούθησε ένα σερί για την Ανόρθωση με το δεκάλεπτο να κλείνει 50-58 για την Ανόρθωση. Η ομάδα μπήκε αποφασιστικά στο τελευταίο δεκάλέπτο και στο 32′ η ΑΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (60-60), ενώ στο 36’ μετά τη βολή της Τσέρι είχε προβάδισμα έξι πόντων (71-65). Η συνέχεια δεν ήταν όμως ανάλογη για την ομάδα με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το τελικό 74-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 34-31, 50-58, 72-74