Λύγισε στην παράταση

Η ΑΕΛ ηττήθηκε για την 19η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League από τον ΑΠΟΠ, στην Λεμεσό με 98-91 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση.

Η ΑΕΛ έκανε κακό ξεκίνημα και έμεινε νωρίς με δέκα πίσω, στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο η ομάδα παρουσιάστηκε αρκετά βελτιωμένη και με ένα 14-2 επί μέρους σκορ προηγήθηκε στο παιχνίδι με 30-28. Η διαφορά πήγε στους 5(39-34) με το ημίχρονο να κλείνει τελικά 42-43 για τον ΑΠΟΠ. Στο ίδιο μοτίβο και το τρίτο δεκάλεπτο με την διαφορά να μένει σε μικρά επίπεδα (59-62). Στο τέταρτο και τελευταίο δεν άλλαξε ο ρυθμός με τον Πιττάκα να στέλνει το ματς στην παράταση με τρίποντο. Στην παράταση η ομάδα δεν έβρισκε τις λύσεις και ήρθε η ήττα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-26, 42-43, 59-62, 82-82, 91-98 (παρ.)