Πρώτη νίκη για ΑΕΛ

Tην πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν πέτυχε η αντρική ομάδα καλαθόσφαιρας ΑΕΛ, καθώς επικράτησε της ΕΘΑ με 73-57, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 18η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Η ΑΕΛ έκανε ξεκίνημα με τρίποντο του Γκάντια-Ρόσα, με το πρώτο δεκάλεπτο να πηγαίνει πόντο με πόντο.Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ΕΘΑ να προηγείται με 20-19. Με την εναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου η ΑΕΛ κατάφερε να προηγηθεί με 31-24 και στην συνέχεια να συντηρεί την διαφορά μέχρι το ημίχρονο (28-37).

Εντυπωσιακά τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ αφού είδε αρχικά τον αντίπαλο να μειώνει στους δύο πόντους, στην συνέχεια ανέβασε στροφές και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 55-40. ΑΕΛ κράτησε τις αποστάσεις ασφαλείας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε τελικά το ροζ φύλλο με σκορ 73-57.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα ο Απολγουάιτ ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 28-37, 40-55, 57-73